Harry Potter. Cztery domy Hogwartu


Z okazji 20-lecia pierwszego polskiego wydania “Harry’ego Pottera” wydawnictwo Media Rodzina przygotowało niespodziankę. Tom pierwszy został wydany w czterech wersjach: “Harry Potter i kamień filozoficzny. Ravenclaw“, “Hufflepuff”, “Slytherin” i oczywiście “Gryffindor”.

Niezwykła szkoła Harry’ego

W szkole magii i czarodziejstwa, do której chodzi Harry, nie ma klas A, B, C. Są za to cztery “domy”, do których uczniowie są przydzielani na podstawie głównych cech charakteru. To właśnie do nich nawiązują cztery wersje jubileuszowego wydania. Okładki różnią się kolorem, portretem ducha-rezydenta i godłem. Każda wersja zawiera sporo informacji o wybranym domu: jego założycielu, opiekunach, uczniach i absolwentach oraz pokoju wspólnym. Poza tym we wszystkich znajdziemy świetne ilustracje Leviego Pinfolda, quiz o Hogwarcie oraz garść ciekawostek o Ceremonii Przydziału. Książka będzie idealnym prezentem dla dzieci powyżej 10-tego roku życia oraz dla wszystkich fanów J.K. Rowling bez względu na wiek.

Dla miłośników wiedzy – niebieski

Jeśli nie wiecie, która z wersji jubileuszowego wydania mogłaby spodobać się dziecku, warto zastanowić się nad czerwoną lub niebieską. Czerwona jest dedykowana Gryffindorowi – domowi, w którym ceniono odwagę, natomiast niebieska – Ravenclawowi, czyli domowi, do którego należała większość najmądrzejszych uczniów w szkole (choć czasem dość ekscentrycznych). Jeśli więc masz dziecko, które jest ciekawe świata i uwielbia się uczyć, “Harry Potter i kamień filozoficzny. Ravenclaw” z pewnością mu się spodoba. Wersje “Hufflepuff” i “Slytherin” bardziej ucieszą nieco starszych fanów, znających już całość serii.

Od zera do bohatera

“Harry Potter” jest powieścią bardzo dobrze napisaną pod względem literackim, rozwijającą wyobraźnię, bogatą w liczne morały, miejscami zabawną, a nawet w pewnym sensie – terapeutyczną. Na początku chłopiec nie ma bowiem lekkiego życia. Nie tylko dlatego, że chodzi w znoszonych ubraniach, mieszka w ciasnej komórce pod schodami i jest sierotą wychowywanym przez ciotkę i wuja. Również dlatego, że nie jest lubiany w swojej szkole. Poluje na niego banda Dudleya, a mały i drobny Harry nie może się mierzyć z silniejszymi przeciwnikami i musi ratować się ucieczką. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem: wyrusza do niezwykłego świata, w którym zdobywa przyjaciół i przekonuje się, że ma więcej talentów, niż przypuszczał. Jego drobna budowa i zwinność czynią z niego mistrza w lataniu na miotle i grze w quidditcha, a odwaga, prawość i bezinteresowność pozwalają mu stanąć do walki ze złym czarnoksiężnikiem (Lordem Voldemortem) i zwyciężyć.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Otagowano: , , , ,

Kategoria: Harry Potter i kamień filozoficzny. Ravenclaw | Zapowiedzi